افزایش قیمت دامنه های دات کام 1401

افزایش قیمت دامنه های دات کام

آنچه در این مقاله می‌خوانید ...

آنچه در این مقاله می‌خوانید ...

قیمت ثبت دامنه های com از ۱۰ شهریور 1401 افزایش می یابد.

 

 

همانطور که می دانید Verisign یکی از شرکت های بزرگ ارایه دهنده خدمات زیرساخت اینترنت بوده که فعالیت خود را سال 1995 آغاز کرده است. خدمات رجیستری Verisign پیرامون دامنه های تراز اول همچون .com، .net، .cc، .tv و … است.

در سال 2018 این شرکت با انتشار بیانیه ای عمومی که به توافق دولت امریکا و ICANN رسیده بود افزایش قیمت دامنه ی تراز اول .com را اعلام کرد. ICANN یک سازمان نیمه دولتی است که یکی از وظایف آن نظارت بر دامنه ها و توزیع نمایندگی برای نام دامنه های مرتبه بالا (مانند دات کام) میباشد.

بر اساس توافق نامه های جدیدی که ریجستری Verisign با دولت ایالات متحده و ICANN منعقد کرده است ، این شرکت می تواند بعد از ۸ سال قیمت ثبت دامنه های .com را افزایش دهد. قیمت ثبت تمدید و انتقال دامنه‌های دات‌ کام از سال ۲۰۱۲ تاکنون ثابت بوده است. این افزایش قیمت که از ۱۰ شهریور امسال (1401) به اجرا خواهد آمد، بر روی قیمت ثبت، تمدید و انتقال دامنه پسوند دامنه محبوب COM موثر خواهد بود. افزایش قیمت ریجستری Verisign بر روی تمامی دامنه های سطح دوم دات کام نیز تاثیر گذار خواهد بود. به دلیل اینکه Verisign تنها نماینده انحصاری فروش دامنه دات کام می باشد، این افزایش قیمت به صورت سراسری بوده و تمامی ریجسترارها را تحت تاثیر خواهد گذاشت.

لازم به توضیح است این افزایش قیمت نتیجه‌ی تصمیم‌گیری ICANN نبوده و از توافق شرکت Verisign با وزارت بازرگانی ایالات متحده حاصل شده که بر دامنه‌های .com به‌طور محدود نظارت می‌کند. مدیرعامل ICANN، بیان کرده است که سازمان وی مسئول تنظیم قیمت‌ها نیست و در قیمت‌گذاری خدمات ثبت دامنه‌های .com تابع وزارت بازرگانی و وزارت دادگستری ایالات متحده است.

اقدامات مشابه افزایش قیمت ییشتر روی دامنه های .ORG ، .INFO و .BIZ اتفاق افتاده است اما تاثیر افزایش قیمت برای .COM با توجه به اینکه این پسوند با بیش از 144 میلیون دامنه ثبت شده را داراست، بسیار بزرگتر است. 

تقریباً ۴۰٪ از نام های دامنه جهانی اینترنت و ۷۳٪ از کل gTLD است!!

آمار رسمی تعداد دامنه های موجود در سال ۲۰۱۹ (وریساین)

 

البته این پایان کار نبوده و طبق تصویر زیر افزایش قیمت دامنه دات کام همچنان ادامه خواهد داشت و این رجیستری مطابق با این توافق نامه مجوز افزایش تدریجی قیمت (هر سال ۷ درصد) را دارد  بنابراین احتمالا قیمت این پسوند طی دهه ی آینده به ۱۳.۵ دلار خواهد رسید. پیشنهاد ما با به شما این بوده که در اولین فرصت دامنه خود را به صورت چند ساله نزد باران سایت تمدید نمایید.

 

 

اکیدا توصیه می کنیم تا در اولین فرصت ممکن برای دامنه های مهم خود از تمدید دامنه استفاده نمایید یا در صورت تمایل به ثبت دامنه وب سایت خود به صورت چند ساله این اقدام را انجام دهید چرا که علاوه بر افزایش قیمت دامنه های کام در سال های آتی، با تغییرات و نوسانات نرخ ارز در ایران، هر روز شاهد تغییرات قیمتی دامنه ها خصوصا دامنه های بین المللی بوده ایم که این موضوع می تواند در آینده برخی از وب سایت ها و کسب و کارهای اینترنتی تاثیر منفی داشته باشد. بنا براین بهتر است هر چه سریعتر نسبت به ثبت چند ساله و یا تمدید چند ساله دامنه های خود اقدام نمایید تا از ایجاد موردی برای کسب و کار شما جلوگیری به عمل آید.

باران سایت همواره با ارایه بهترین قیمت های ثبت، تمدید و انتقال دامنه پسوندهای ملی ir و بین المللی، همواره در کنار شما بوده است تا با ارایه بهترین خدمات ثبت دامنه، مسیر رشد کسب و کارهای اینترنتی را هموار کند.

برای ثبت دامنه های خود می توانید به صفحه اختصاصی ثبت دامنه های ملی و بین المللی مراجعه فرمایید.

باران سایت

باران سایت

باران سایت » ارائه دهنده خدمات میزبانی وب و ثبت دامنه ، طراحی و توسعه وبسایت و اپلیکیشن ، تولیدمحتوا ، بهینه سازی و سئو سایت تخصص اصلی ماست. طراحی وب سایت حرفه ای، کاملا ریسپانسیو و رعایت اصول سئو همراه با آموزش و پشتیبانی رایگان تحویل بگیرید.
باران سایت

باران سایت

باران سایت » ارائه دهنده خدمات میزبانی وب و ثبت دامنه ، طراحی و توسعه وبسایت و اپلیکیشن ، تولیدمحتوا ، بهینه سازی و سئو سایت تخصص اصلی ماست. طراحی وب سایت حرفه ای، کاملا ریسپانسیو و رعایت اصول سئو همراه با آموزش و پشتیبانی رایگان تحویل بگیرید.